Loppen
3, 5 och 10 km
Loppen går på Skryllegårdens 3, 5 och 10 km motionsslingor i varierande skogsterräng, underlaget är grus.
Skrylleloppet 10 km, med sina utmanande backar, är seedningslopp till höstens Lidingölopp.
För PM och mer information, se menyn ovan.
Datum
22 april, 2017
Första start
10:00


Sedan några år tillbaka samarbetar Björnstorps IF med Lidingöloppet och arrangerar Skrylleloppet tillsammans. Detta har varit mycket lyckosamt och loppet nådde i fjol målet med 1000 anmälda löpare. Som en förberedelse inför Lidingöloppet brukar vi arrangera Lidingöloppet on Tour under våren.
Skrylleloppet 10 km är seedningslopp till Lidingöloppet. Vi som arrangör kommer att sända resultatlista till Lidingöloppet. Sedan måste du som vill seeda dig till Lidingöloppet själv anmäla detta till Lidingöloppet. Hänvisa till uppnått resultat vid Skrylleloppet 27 april 2019.
Som ett led i förberedelserna till Skrylleloppet den 27 april arrangerar Björnstorps IF tre inspirationspass i Skrylle, Lund, i samarbete med Lidingöloppet on Tour.